KEĎ DIEŤATKO HÁDŽE JEDLO NA ZEM

Kŕmite Vaše dieťatko, prípadne papá samé v detskej stoličke a zrazu Vám začne rozhadzovať jedlo na zem? Prvýkrát to možno prehliadneme alebo sau snažíme vysvetliť, že s jedlom sa takto nezaobchádza.

Čo sa však skrýva za takýmto činom, ak sa to jedlo ocitá častejšie pod stolom, než u dieťatka v brušku?

SPOZNÁVANIE

Každé dieťatko sa veľmi rado hrá na malého prieskumníka, v oblasti detského vývinu je to prirodzená vlastnosť. Medzi 9 až 12 mesiacom sa učia systému čin – nasledok. Detičky sa spoznávaním učia nové veci, pozorujú svet okolo seba.

Vynárajú sa im otázky: Čo sa stane, ak hodín misku na zem? Aký zvuk to vyvolá? Vráti sa mi miska alebo jedlo späť?

HRA

Hádzanie jedla na zem môže pre detičky predstavovať istú formu zábavy. Najmä vtedy, ak sa pri jedení nudia alebo sú už príliš unavené. O to väčšia sranda to môže byť, pokiaľ máte doma domáceho miláčika, ktorý si okamžite začne na jedle pochutnávať. –

FANTÁZIA

Dieťatko si počas jedenia premieta v hlavičke, čo počas dňa videlo napr. na prechádzke. Jedlo padajúce na zem môže pre dieťatko predstavovať napr. lietajúceho motýlika alebo vtáčika.

Dieťatku vysvetlíme, že teraz sa papá. Keď s papaním skončí, môžeme si ukázať ako letí vtáčím aj s iným predmetom.

FRUSTRÁCIA

Nechali ste dieťatko papať samé a jemu sa nedarí nabrať jedlo na lyžičku alebo napichnúť na vidličku? Zo svojho neúspechu je smutné alebo unavené a jedlo radšej hodí na zem.

Keď vidíme, ako sa dieťatko začína trapiť a je nervózne, ponúknime mu pomoc. Nemusíme ho kŕmiť, stačí pokiaľ chytíme jeho rúčku a napichneme jedlo na vidličku spoločne ♥️.

VEĽKÁ PORCIA

Začne dieťatko vyhadzovať jedlo z taniera hneď na začiatku stolovania? Možno ste mu len nabrali veľkú porciu a ono si ju začalo samé regulovať.

Ideálna veľkosť detskej porcie je 1/3 dospeláckej.

PROBLÉM S POTRAVINOU

Má vaše dieťatko naservírovanú zeleninovú polievku, z ktorej začalo zrazu vyberať všetku brokolicu a hádzať ju na zem? Dieťatko má zjavne s danou potravinou konkrétny problém, nepáči sa mu vzhľadom, nechutí mu alebo sa jej bojí. Drží sa hesla „pokiaľ nie je niečo na tanieri, nemusí sa to spapať“.

Ponúknime dieťatku ďalšiu misku alebo tanierik, kam môže položiť potravinu, ktorá mu nechutí.

TESTOVANIE HRANÍC

Dieťatko hádže jedlo na zem úmyselne s cieľom sledovať reakcie nás rodičov a testovať naše hranice. Pri hádzaní na zem sa Vám ešte môže pozerať do očí a následne začať spúšť. Vy mu pohrozíte prstom a ono sa Vám začne nahlas smiať a aj tak to jedlo skončí na zemi.

V takomto prípade k ukončeniu činnosti nepomože dieťatku naš smiech ani náš hnev. Ak dieťatko na chvíľku prehliadneme, čoskoro ho to baviť prestane. Pokiaľ nie, vysvetlíme mu, že jedlo patrí na stôl, nie na zem. Stolovanie ukončíme.

AKO ROZUMNE A S CITOM ZABRÁNIŤ DIEŤATKU ROZHADZOVAŤ S JEDLOM?

  • servírujeme menšie porcie a tanierik priebežne doplňame
  • reagujeme pozitívnou frázou „Jedlo patrí na stôl“ alebo „Jedlo patrí na tanierik“ a tú opakujeme
  • nevenujme rozhadzovaniu plnú pozornosť (náš smiech môže detičky v danej činnosti ešte viac podporiť)
  • prisuňme detský stoličku k stolu a jedzme spoločne (dieťatku venujeme väčšiu pozornosť a pri jedle sa nenudí)
  • pokiaľ máme doma zvieratko, počas papania ho nemáme pri stole
  • neupratujeme jedlo, keď dieťatko papá, môže sa mu to zdať zábavné (poupratujme spolu, spolu, keď sa jedlo dopapá)
  • pokúsme sa skrátiť čas jedenia
  • pokiaľ sa dieťatko hra s príbom, s ktorým ho kŕmime, dáme mu druhý

Jedného času rozhadzovala jedlo na zem Natálka. Bolo to v čase prvých príkrmov, nebolo to síce vo veľkej miere, avšak pri Julke som sa s takou vecou nestretla. Natálka to robila z rôznych príčin. Zo začiatku to bolo o spoznávaní, neskôr o testovaní hraníc alebo z frustrácie, keď mala papať a bola veľmi unavená.

Momentálne má obdobie, že hádže na zem šupky z jabĺčka. Na znak toho, že si ich papať neprosí. (Keď sme jej jabĺčko ušúpala, robila to tiež, avšak vtedy boli na zemi malé obzuté mesiačiky jabĺčka ako keby si tu šupku predstavila).

Ako je to z rozhadzovanÍm jedla u Vás?

Návrat hore