Stravovanie detí si častokrát vyžaduje veľa trpezlivosti zo strany nás, rodičov. Ako rodičia veľakrát skúšame na dieťatko už asi naozaj všetko. Varíme len obľúbené jedlá, varíme nové jedlá, varíme len „dospelácke“ jedlá. Dokonca z okolia dostávame rady o tom, aby sme nechali dieťatko vyhladovieť. A tu sa trošku pozastavím.
„Žiadne zdravé dieťa nebude hladné dobrovoľne. Nedaj mu desiatu a uvidíš ako Ti zje obed.“…
❗Nedám dieťatku desiatu, lebo mi nezjedlo raňajky. Však obed mi potom také hladné určite spapá.
❗Nedám dieťatku desiatu a olovrant, lebo mi nechce papať obed a večeru. (Teda úmyselne necháme dieťatko niekoľko hodín bez jedla).
♥️ Nemýľme si u dieťatka prirodzený pocit hladu s úmyslom nechať dieťatko vyhladovať.
🍀 Vynechať detičkám jednotlivé chody nie je cesta, ktorou docielime ich väčší apetít. Detská strava by mala pozostávať z 3 hlavných jedál a 2 – 3 snackov. Rozostupy medzi jednotlivými chodmi predstavujú cca 2 – 3 hodiny. 🍀
Keď je dieťatko veľmi hladné, je podráždené a nie je zároveň ochotné s nami spolupracovať, experimetovať alebo sa učiť novým kombináciám a textúram. Pri odmietaní jedla, by sme sa pri detičkách mali vyhnúť akýmkoľvek náhradám. Dlhé sedenie za stolom, pripomínanie jedla alebo naše pobehovanie s lyžičou našu situáciu nemusí zlepšiť. Úzkosť z jedla môže u detí potláčať apetít. Tzv. Neufóbia sa u detí prejavuje tým, že dieťatko s plačom odmieta jesť príborom a jedlo ani neochutná. Metóda vyhladovania môže celú situáciu s odmietaním ešte viac prehĺbiť. Ďaleko dôležitejšie je všímať si naše dieťatko. Aké typy jedál mu vadia? Robí pri jedení problém konzistencia, textúra alebo farba jedla? Robia dieťatku problém väčšie kúsky? Dokáže si jedlo chytiť do rúčky?
Deň začíname s raňajkami. Pokiaľ sa dievčatá rozhodnú, že si raňajky neprosila, čaká ich desiata. V tomto prípade ovocie alebo napr. brumík. Ak sa raňajky spapajú, na desiatu si robíme ovocné gumené cukríky. Častokrát sa stávalo, že mi dievčatá odmietli obed. Naučila som sa to rešpektovať a nenutiť ich, pokiaľ si neprosia. Ak sa u nás obed nespapá, ponúkam ho v čase olovrantu. Najmä u Natálky má vtedy obedné jedlo väčší úspech. Olovrantový snack ponúkam až po hlavnom jedle.
Julka si napr. pred škôlkou raňajky neprosí. Nie je hladná. Je nastavená až na desiatu, kde spolu s ostatnými detičkami papá chlebík a ovocie.
Štruktúrou dňa detičky presne vedia, kedy a v akých intervaloch dostanú papať. Budujú si prirodzený pocit hladu. Samé sa rozhodnú, či spapajú tento alebo až ďalší chod. V takomto prípade budú detičky hladné z vlastnej vôle a nie naším úmyselným vyhladovaním ♥️.